IT wspomaga ekologię

Nowoczesne narzędzia informatyczne, bez których nie wyobrażamy sobie prowadzenia dzisiaj biznesu, ale również życia prywatnego, oprócz zapewnienia wygody użytkowników mają dodatkową zaletę. Mądrze wykorzystane pomagają chronić środowisko.

Sceptycy zaprotestują: przecież żeby wyprodukować komputery, serwery, czy telefony komórkowe trzeba wydobyć wiele metali szlachetnych oraz ropy naftowej (z pochodnych ropy produkuje się plastikowe elementy), a same urządzenia do pracy potrzebują prądu. Owszem, ale pamiętajmy też o tym, że stary sprzęt elektroniczny można poddać recyklingowi – odzyskać udaje się zarówno metale szlachetne jak i ponownie można przetwarzać elementy z tworzysz sztucznych, a nowoczesne systemy zarządzania energią potrafią zmniejszać jej zużycie poprzez wygaszanie lub hibernowanie nieużywanego sprzętu. Jak nowoczesne narzędzia informatyczne pomagają chronić środowisko?

Czytaj więcej...

Kombinacja rozwiązań zapisu danych

Lawinowy przyrost danych napędza rozwój technologii służących do ich magazynowania. Współczesne serwery, macierze dyskowe i taśmy przez swoją wydajność i efektywność energetyczną neutralizują wpływ trendu Big Data na środowisko.

W minionym roku na rynek trafiło ok. 22 milionów dysków SSD (solid state drive), ale – według prognoz IDC – już w 2015 r. należy spodziewać się sprzedaży na poziomie 160 milionów. Z raportu Enterprise Strategy Group wynika, że łączna wielkość zarchiwizowanej informacji wzrośnie na świecie do 300 tys. petabajtów w 2015 r., a będzie to spowodowane głównie szybkim wzrostem ilości danych nieustrukturyzowanych. Rozwój technologii magazynowania danych (storage) jest wymuszony wolą sprostania tej tendencji, ale też podniesienia jej efektywności kosztowej.

Czytaj więcej...

Szybka sieć to towar potrzebny, ale wciąż luksusowy

Upowszechnienie szerokopasmowego Internetu idzie wolniej niż chcieliby wszyscy użytkownicy.
Komisja Europejska już nie raz zapowiadała powszechną dostępność Internetu i przeniesienie spraw urzędowych na poziom wymiany dokumentów elektronicznych, co miało się walnie przyczynić do budowy w Europie gospodarki ekologicznej i konkurencyjnej w skali całego świata. Ale gdy dochodzi do ustalania terminów realizacji zapowiadanych celów, okazuje się, że do ich osiągnięcia jest bardzo daleko. E–Europe czy Strategia Lizbońska 2010 to najbardziej znane przykłady zamierzeń, ale zrealizowanych jedynie cząstkowo.

Projekty w toku

W ślad za przykładem działania władz unijnych postępują kolejne ekipy rządowe w Polsce. Realizacji planu e-Polska 2002 ‒ 2005, zakładającego informatyzację zarówno urzędów centralnych jak i lokalnych, nie udało się osiągnąć, mimo wsparcia pierwszych transz funduszy europejskich. Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) prowadzony w latach 2004 – 2006 nie przyniósł pożądanych skutków. Wyciągnięto za to wnioski z jego realizacji i postanowiono budować w Polsce szkielet dostępowy szerokopasmowego internetu, nie w formie inwestycji sterowanej centralnie, ale w postaci wielu projektów wdrażanych w poszczególnych regionach – regionalnych programów operacyjnych (RPO).

Czytaj więcej...

Ekologiczny potencjał outsourcingu IT

MŚP w Polsce nie mogą już obyć się bez teleinformatyki. Jednak większość z nich korzysta z rozwiązań zawiadywanych przez własnych specjalistów. Outsourcing IT daje korzyści i ekonomiczne, i ekologiczne.

Małe i średnie firmy z rezerwą podchodzą do propozycji outsourcingu IT, mimo, że uzasadniają ją argumenty ekonomiczne i ekologiczne.

Serwer to narzędzie, które zapewnia bezpieczeństwo firmowym danym i pomaga przedsiębiorstwu rozwijać interesy – odpowiedzieli respondenci badania przeprowadzonego przez PMR wśród czterystu firm małych (zatrudniających od 15 do 49 pracowników) i średnich (zatrudniających od 50 do 249 pracowników), na zlecenie GTS Poland.

Czytaj więcej...

3 miliardy "cyfrowych" złotych z UE

Już od początku przyszłego roku informatyzacja Polski może ruszyć z kopyta. Dlaczego? Bo czeka nas prawdziwy deszcz unijnych funduszy. Do rozdysponowania mamy ponad 3 miliardy złotych. Gdzie trafią te pieniądze? Doczekamy się e-urzędów czy lepszego dostępu do szybkiego internetu? Kto najbardziej skorzysta na zmianach?

Odpowiedź na pytanie postawione w lidzie jest prosta – jeśli uda się wcielić plany w życie, to skorzystamy na tym wszyscy. Program Cyfrowa Polska, który właśnie wyszedł z ostatnich konsultacji obejmuje nie tylko inwestycje o charakterze technologicznym, ale także te miękkie związane  np. z kompetencjami cyfrowymi Polaków. Od roku 2014 do 2020 czeka nas cyfrowe przyspieszenie, które rozgrywać się będzie w trzech zasadniczych obszarach. Do kogo popłynie najwięcej pieniędzy?

Czytaj więcej...